Свято Івана Купала: звичаї, традиції і вірування

Івана Купала — традиційне свято, яке відзначається в Україні в ніч на 7 липня.

Історично цей день був днем літнього сонцевороту (сонцестояння — 20-22 червня), що згодом збігся з Різдвом Івана Хрестителя та християнським святом Різдва Святого Пророка Предтечі. 

 У народній українській традиції день народження Іоанна (Івана Купала, Івана-травника) — це поетичне язичницьке свято торжества сонячного світла й тепла. У старовинних письмових джерелах Купало характеризується як язичницький бог земних плодів, якому приносили в жертву хліб — головний плід землі. 

 Згідно з переказами на Купала сонце дарувало величезну силу, яка допомагала виконувати бажання. Традиційно на свято палили величезні багаття, навколо яких збиралася молодь. Хлопці стрибали через вогонь, щоб визначити, хто буде найщасливішим. Чим вище стрибнув хлопець, тим більше шансів у нього знайти щастя в цьому році. Закохані також стрибали через вогонь, міцно взявшись за руки. Якщо вони не розтиснуть рук над багаттям, то союз молодих буде довгим і міцним. Крім того, в багатті спалювали старі речі і навіть меблі. Таким чином, люди вірили, що привернуть до свого дому багатство й успіх. Також вважалося, що сила вогню може вилікувати домашніх тварин від хвороб.

 На Івана Купала слов’яни особливу увагу приділяли водній стихії. Люди купалися в річці й озерах як напередодні, так і в святкову ніч. Вважалося, що так очищається не тільки тіло, а й душа. Навіть ранкова роса володіла цілющими властивостями. Дівчата вмивали росою обличчя, щоб довше зберегти красу і здоров’я. Також на воду дівчата спускали вінки із запаленою свічкою, ворожачи на любов і майбутнього нареченого.

 Рослини на Івана Купала також наділялися містичними властивостями. Дівчата рано-вранці збирали трави і квіти, які потім сушили і використовували для лікування хвороб, захисту будинку від бід і невдач. Згідно з переказами в ніч на Купала папороть зацвітає лише на невелику мить. Вважалося, що квітка папороті дає його власникові розуміння мови рослин і звірів. Також щасливчика буде супроводжувати удача при пошуку скарбу.

Шановні друзі! Нехай це чарівне та запальне свято принесе вам диво у життя. Хай  священний вогонь очистить ваше життя від усього злого та непотрібного, а душевні багаття радості відганяють всі печалі і хвороби! Зі святом!