З Днем матері!

14 травня  у світі відзначається одне з головних родинних свят – День матері. Його традиційно святкують в Європі, у США, в країнах Азії.

Велика популярність цього свята цілком зрозуміла, оскільки споконвіку мама була найдорожчою та найріднішою людиною для кожного. Усе життя мами присвячують своїм дітям, жертвуючи всім заради їх щастя.

Корені свята досить глибокі. З XVII по XIX століття у Великій Британії відзначалася так звана “Материнська неділя” (англ. Mothering Sunday) – четверта неділя Великого посту, присвячена вшануванню матерів у всій країні.

Але світового поширення свято отримало після визнання та утвердження у США. Вперше це прекрасне свято відзначили у 1907 році. Ініціатором його проведення виявилася проста американка Анна Джервіс з Філадельфії, яка таким чином хотіла виразити свою безмежну любов до своєї передчасно померлої мами. Написавши листа з проханням підтримати згадану ідею в численні інстанції, Анна знайшла підтримку людей. І вже через три роки заходи до Дня матері в штаті Вірджинія отримали статус офіційних. У 1914 році президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів.

Далі за США другу неділю травня оголосили святом 23 країни (в тому числі Бахрейн, Гонконг, Індія, Малайзія, Мексика, Нікарагуа, Об’єднані Арабські Емірати, Оман, Пакистан, Катар, Саудівська Аравія, Сінгапур, Австралія, Україна та ін .). Крім того, понад 30 країн відзначають це свято в інші дні.

В Україні жінка споконвіку асоціювалася з берегинею родини. Величезну роль у вихованні дітей відіграє перша, найрідніша у світі людина – матір. Саме від неї залежить виховання дитини, і саме мати прищеплює любов до рідної землі.

Не зважаючи на особливу роль жінки в нашій історії, в Україну свято потрапило з діаспори. Серед української громади День матері вперше влаштував Союз українок Канади в 1928 році. Наступного року це свято відзначалося вже й у Львові. Ініціатором урочистостей була редактор тижневика “Жіноча доля” Олена Кисилевська. Також 1929 року Союз українок зініціював впровадження цього свята на Тернопільщині. Організації “Просвіта”, “Рідна школа”, “Пласт”, “Сокіл” та ін. організовували концерти, конференції, фестивалі по всій Східній Галичині. Відтоді  День Матері відзначали дуже масштабно.

У 1939 свято заборонила радянська влада. З 1990 року завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, Свято матері повернулось в Україну.

В незалежній Україні згідно з Указом Президента України “Про День матері” від 10 травня 1999 року № 489/99 свято встановлено в другу неділю травня.

Сьогодні в Україні День матері відзначають переважно молодіжні та жіночі громадські організації. В різних містах організовують флешмоби, жінкам дарують квіти, вручають святкові листівки, діти власноруч виготовляють подарунки для матерів. 

Святкування Дня матері - це чудова можливість висловити свою подяку і безмежну вдячність за все, що роблять для нас наші мами, за їх любов і розуміння.

Це свято важливе для кожного з нас. Ми багато чим зобов'язані найдорожчим нашому серцю людям  - мамам.  У цей святковий день, дорогі матері, прийміть слова вдячності, любові і поваги! Нехай у ваших очах не гаснуть усмішки! Від усієї душі бажаємо всім жінкам-матерям здоров'я, щастя, родинного благополуччя, взаєморозуміння і тепла від своїх дітей!