Гетьман Іван Мазепа – зрадник чи національний герой?

«В історії завжди переможений не правий», – таке твердження спробували спростувати студенти ІІ курсу спеціальності «Правознавство» Київського фінансово-економічного коледжу НУДПСУ в ході судового засідання, організованого викладачами Куракіною Оленою Віталіївною та Притиченко Анастасією Миколаївною. 

Гетьман Іван Мазепа – зрадник чи національний герой? Це питання стало темою судового засідання, і вирішити його мали усі присутні, які були в ролі присяжних. 

На початку засідання суддя  оголосив розгляд справи Івана Мазепи, що звинувачується у зраді українського народу. Потім було надано слово обвинуваченому, допит якого проводили прокурор, намагаючись довести його вину, та адвокат, намагаючись спростувати звинувачення. 

До суду були запрошені свідки з боку обвинувачення: фастівський полковник Семен Палій, політичний діяч Петро Сулима, полковник Михайло Борохович, жителька Батурина Марія Коваленко, генеральний суддя Василь Кочубей. 

Кульмінаційним моментом заходу стала поява свідків зі сторони захисту: французького дипломата Жана Казимира де Балюза, Пилипа Орлика, шведського короля Карла ХІІ, які у супроводі перекладачів давали свідчення англійською мовою, а княгиня Анна Дольська – польською мовою.

Для більш детального розгляду справи було запрошено експертів: російського історика XIX ст. Сергія Соловйова,  кандидата історичних наук Василя Марочкіна, доктора історичних наук Михайла Брайчевського, українського історика Наталію Полонську-Василенко.

Після судових дебатів, виголошуючи  останнє слово, обвинувачений заявив, що він не вважає себе зрадником України, оскільки інтереси його Батьківщини стоять вище за міждержавні угоди, власний спокій і безпеку. 

Наприкінці засідання присяжні ухвалили справедливий і неупереджений вирок: виправдати гетьмана Івана Мазепу і вважати його національним героєм. 

Хочеться вірити, що постать Івана Мазепи стане прикладом справжнього патріотизму для майбутніх правників у їхній подальшій юридичній діяльності.

Викладач української мови та літератури,

В.П.Хлівна